Dijital Pazarlama Trendleri

Teknolojinin gelişimini yakından takip eden sektörlerin başında, sürekli rekabet içerisinde olan pazarlama sektörü gelmektedir. Özellikle her geçen gün İnternet ortamında geçirilen sürenin artması ve insanların İnternet üzerinden alışverişi daha çok tercih etmesiyle beraber, dijital pazarlama da bu paralelde gelişim göstermektedir. İşte size gelecekte daha fazla karşılaşacağımız dijital pazarlama trendleri:

Yapay Zeka

Yapay zeka, tüketicinin davranışlarını, arama kriterlerini, alışveriş tercihlerini ve sosyal medya üzerinde takip ettiği paylaşımlar gibi verilerini takip ederek tüketicinin ürün ve hizmetleri beğenip beğenmediğini ya da satın alıp almadığını hızlı ve etkin bir şekilde analiz eder. Yapay zekaya verilen önemin artmasıyla birlikte pazarlama sektöründe kullanılmasının daha da yaygınlaşacağı değerlendirilmektedir.

Chatbot (Sohbet Robotu)

Chatbot, İnternet üzerinden kullanıcıların sorduğu sorulara otomatik cevap veren bir yapay zeka uygulamasıdır. Özellikle müşteri hizmetleri alanında sık görmeye alıştığımız Chatbot’lar, firmaların maliyetlerini azaltması, müşterilerin sorularını doğrudan cevaplandırması ve onlara zaman kazandırması gibi avantajlarıyla gelecekte karşımıza çok daha fazla çıkacak gibi görünüyor.

Sosyal Medya

Özellikle akıllı telefonların artmasıyla beraber sosyal medyaya olan bağımlılık giderek artmaktadır. Günümüzde sosyal medyanın sadece iletişim aracı olarak değil etkili bir dijital pazarlama aracı olarak da kullanıldığını görüyoruz. Dünyada 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısının olması sosyal medyayı dijital pazarlama için oldukça elverişli bir platform haline getirmektedir. Ayrıca, aynı anda birçok kişiye ulaşma kolaylığı, diğer pazarlama tekniklerine nazaran maliyetlerinin düşük olması ve hazır bir müşteri kitlesinin bulunması gibi avantajlar sosyal medyayı vazgeçilmez kılmaktadır.

Video Reklamlar

Facebook, YouTube ve Instagram’daki kullanıcı sayılarının artmasıyla beraber bu platformlar dijital pazarlamanın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Bu sitelerde yayımlanan kısa ve etkileyici bir video ile tüketiciye pek çok bilgi sunabilirsiniz. Ayrıca videoların klasik reklam yöntemlerine nazaran daha kolay ve hızlı yayılabilmesi de diğer tercih edilme sebebidir.

Kişiselleştirme

Satın alma geçmişi ve tercihleri, tüketici hareketleri, İnternet’te gezinirken tercih edilen siteler veya tıklanan bağlantılar gibi verileri toplamak artık oldukça kolay. Bu verilerin analiz edilmesiyle şirketler, e-posta, sosyal medya ya da tarayıcı üzerindeki çerezler vasıtasıyla tüketicinin karşısına takip ettiği, beğendiği veya tavsiye ettiği ürünleri çıkarabiliyorlar.