Dizilerde Dikkat Çeken Ürün Yerleştirmeleri

Televizyon dizilerinde ürün yerleştirme, özellikle Türkiye televizyonlarında sıklıkla uygulanan bir pazarlama tekniğidir. Toplumun büyük bir çoğunluğunun günün en az beş saati televizyon karşısında olduğu bilindiği için, ürünlerinin satışını arttırmak isteyen firmalar televizyonlardaki dizilere başvurur. Bu sebeple dizinin içinde senaryonun bir gereği olarak, o ürünün kullanılması gerekiyormuş gibi göstermek ve ünlü karakterler tarafından ürünün tercih edilip kullanıyor olduğunu doğal bir şekilde göstermek aslında seyircinin kısa bir süre sonra o ürünü tanıyıp satın almasını sağlar. Bu nedenle aslında ürün yerleştirmelerin normal reklamlardan çok daha etkili olduğu söylenebilir. Türkiye televizyonlarında son dönemde olumlu veya olumsuz birçok tepki alan ürün yerleştirme uygulamalarını sizler için derledik.

Tepki Alan ve Beğenilen Ürün Yerleştirme Uygulamaları

Türkiye’de toplumun her kesimi, haftanın farklı günlerinde gösterilen dizileri izliyor. Bu dizilerin bir kısmında yiyecek ve içecek olarak bir kısmında da farklı nitelikler de ürünler gösteriliyor. İşte son dönemde dizilerde tepki çeken veya alkış toplayan ürün yerleştirme uygulamaları:

  • Kadın Dizisi (2017-2019): 2017 yılının sonbaharından beri gösterimde olan ve yayınlandığı her hafta reytinglerde başı çeken Kadın Dizisi, iki çocuklu ve yalnız bir annenin hayat mücadelesini gösterirken, dizinin bazı sahnelerine bulaşık deterjanı yerleştirilmesine sahne oldu. Ertesi gün çocuklarına ne yedireceğini bilemeyen bir anne karakterinden, evine bulaşık makinesi alınmış ve bulaşık makinesi deterjanı kullanan bir anne karakterine başrol oyuncusunun evrilmesi, dizinin yan karakterlerinin de bu deterjanı aynı haftalarda dizinin diğer sahnelerinde kullanması dikkat çekti.
  • Ufak Tefek Cinayetler (2018-2019): Genel olarak zenginlik içinde yaşarken can sıkıntısından birbirlerine entrika yapmaya çalışan dört kadının hikayesini anlatan dizide, sergilediği zengin hayat sebebiyle lüks marka otomobillerin, marka çantaların ve son teknoloji akıllı telefonların diziye sık sık yerleştirilmesiyle ilerledi. En beğenilen ve alkışla karşılanan ürün yerleştirme ise, dizinin en zengin ve en zeki kadının görece alt ve orta gelir grubuna hitap eden bir meyve suyunu ekranlara alelade göstererek içmesiydi.
  • Karadayı Dizisi (2012-2015): Dönem dizisi olarak kurgulanan dizinin en çok sevilen çocuk karakterinin, para biriktirmeyi ve tasarruf yapmayı öğrenmesi için babasından İş Bankası kumbarası alması, başarılı bir ürün yerleştirme olarak algılandı, dönemin seyircisinden alkış topladı.