Instagram’da Ürün Yerleştirme Her Geçen Gün Yaygınlaşıyor

Televizyon programlarına ve sinema filmlerine ürün yerleştirmek uzun süredir kullanılan pazarlama stratejilerinden biridir. Ancak sosyal medyanın ve özellikle Instagram’ın her geçen gün hayatımızda biraz daha yer almasıyla birlikte firmalar, Instagram’ın ürün yerleştirme için oldukça uygun bir platform olduğunu keşfettiler. Bunların en başında da şüphesiz Instagram’da ürün yerleştirme yöntemleri gelmektedir. Belirli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra ister kendi ürünlerinizi ister profilinize uygun diğer firmaların ürünlerini Instagram üzerinden paylaşarak kazancınızı artırabilirsiniz.

Instagram’da Ürün Yerleştirme

Instagram’da ürün yerleştirme bir sanat haline gelmiş durumda. Bir ürün hakkında bilgilendirici, ilgi çekici ve bazen de komik paylaşımlar yaparak tanıtım yapabilirsiniz. Ayrıca bunun için televizyon, dergi veya sinemaya yüklü miktarda para ödemeniz de gerekmez. Instagram üzerinden ürün yerleştirmenin pek çok yöntemi vardır ve uygulanan yöntemlerin hemen hepsi, reklamını yaptığınız ürünü hissettirmeden takipçilerinize sunmayı hedefler.

Aynı zamanda, Instagram’da ürün yerleştirme şirketlere birçok avantaj sağlar. Öncelikle diğer iletişim araçlarına nazaran maliyeti yok denecek kadar azdır. Yayınlamış olduğunuz ürünler siz silmedikçe sosyal medya üzerinde kalabilir. Ayrıca paylaştığınız resim veya video, takipçileriniz tarafından arkadaşlarına tavsiye edilerek ürün satış oranınız artabilir.

Instagram’da Ürün Yerleştirme Stratejileri

Instagram üzerinden ürün paylaşmak bir sır olmaktan çıkarak adeta sıradan bir olay haline geldi. Her geçen gün artan rekabet ortamında fark yaratmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

  • Paylaşımlarınızda teknik kelimeler ve dayatmalar içermeyen samimi bir tonlama kullanın.
  • Ürün yerleştirme videosu veya fotoğraf çekerken olabildiğince doğal bir çekim yapmaya gayret gösterin. Televizyon ve sinema aralarında yapılan reklamları andıran ürün yerleştirmeleri çoğu zaman takipçiler tarafından göz ardı edilir.
  • Ürün yerleştirilmiş paylaşımlarınız diğer yüklemelerinizden farklı olmamalıdır. Takipçileriniz bunu hissetmemelidir aksi takdirde kendilerine ürün satılmaya çalışıldığını düşünür ve sizi takip etmekten vazgeçebilirler.
  • Eğer paylaşımlarınız ürünü doğrudan satmaya yönelik ise olabildiğince bilgilendirici ve samimi olmaya çalışın.
  • Paylaşımlarınıza ses ve müzik ekleyin.
  • Paylaşmak istediğiniz ürünün doğrudan ismini kullanmak istemiyorsanız, üzerine ürünün logosunun basılmış olduğu başka bir fotoğraf kullanın.
  • Instagram üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımlarla uyuşmayan ürünleri kullanmayın çünkü bu takipçileriniz tarafından kolaylıkla fark edilecektir.