İnternet Dizilerine Ürün Yerleştirmek Daha Mı Kolay?

Türk kanallarında ürün yerleştirme tekniğinin uygulandığı bilinen bir gerçek. Fakat televizyon ekranlarında gösterilen ürünlerin karşılaştığı belli başlı kısıtlamalar bulunmakta. Örneğin, alkole veya zararlı maddelere herhangi bir şekilde özendirici bir ürün hiçbir sahneye doğrudan yerleştirilemiyor. Bu durum televizyonlardaki dizilerin daha fazla kısıtlamayla ve düzenleyici kuralla karşı karşıya kalmasına işaret ederken, internette yayınlanan diziler için aynı kurallar geçerli değil. Türkiye’de seyircilerin severek takip ettiği internet dizilerinde daha özgürlükçü ve daha deneysel sahneler çekiliyor. Bu sahnelere ürün yerleştirme tekniğinin uygulanması hem yönetmenler hem de reklam veren firma açısından daha kolay oluyor.

İnternet Üzerinden Yayınlanan Ünlü Türk Dizilerinde Ürün Yerleştirme Uygulaması

Son dönemlerde seyircinin internet üzerinden takip ettiği dizilerde ürün yerleştirme tekniği kullanılıyor. Örnekleri sizler için derledik.

Çukur Dizisi ve İnternet Bölümleri

Çukur Dizisi her hafta hem televizyonlarda hem de internette en çok seyredilen dizi olmaktadır. Fakat Türkiye’de büyük bir pazara sahip olan bir araba lastiği firmasının bu dizide ürün yerleştirme yöntemi seyircinin tepkisiyle sonuçlandı. Sahneler arasında doğal durmayan ve lastiğe özel çekim uygulanan kareler, Çukur dizisinin sevenleri tarafından hoş karşılanmadı. Buna rağmen lastik markası yine de adını duyurabildi.

Fi ve Çi Dizileri ve Ürün Yerleştirme Uygulamaları

Türkiye’de dizilerin internet üzerinden izlenmesine en çok katkıda bulunan ve bu fenomeni başlatmış olan Fi ve Çi dizileri, lüks ve entrika dolu hayat biçimini yansıttığı için birçok sahnede ürün yerleştirme kullanıldı. Dizinin sevilen karakterlerinden Can Manay’ın telefon numarasının ekranda bizzat görülmesi ve bu numaranın Türkiye’de hizmet veren bir telefon operatörüne ait olması seyircinin gözünden kaçmadı. Üstelik bu GSM firması kullandığı ürün yerleştirme tekniği ile numarayı arayan izleyicileri özel bir Can Manay hattına yönlendiriyor, daha sonra bu numarayı arayan ve hatta kalan seyircileri Can Manay’ın ofisinde yapılan çekimlere davet ediyordu. Başarılı bir ürün yerleştirme olarak algılanan bu durum seyirciden alkış topladı. Fakat aynı dizide Türkiye’de sıklıkla kullanılan spor markasının ürünlerinin fazlaca gösterilmesi, bir sahnede yan rollerden birinin uzun uzun paket keklerden yemesi, ürün yerleştirme konusunda dizinin eleştiri almasına sebep oldu.